נצחוני בני, נצחוני!

בע"ה

בשעה טובה אנו נכנסים היום לשבוע של ספירת הנצח בספירת העמר. ספירת העמר היא כמו משחק "חפשו את המטמון". בכל יום טמון אוצר לנשמה, ואם 'סופרים' את היום ומתייחסים אליו כראוי – יוצאים ברכוש גדול. ואכן, כך דרשו בספרים הקדושים את הפסוקים ממשלי ב':

(ג) כִּי אִם לַבִּינָה תִקְרָא לַתְּבוּנָה תִּתֵּן קוֹלֶךָ  (ד) אִם תְּבַקְשֶׁנָּה כַכָּסֶף וְכַמַּטְמוֹנִים תַּחְפְּשֶׂנָּה   (ה) אָז תָּבִין יִרְאַת ה' וְדַעַת אֱלֹהִים תִּמְצָא:

בספירת העמר אנו מונים מ"ט יום , (מונים מט = מטמונים), ולכל יום יש את הסיפור המיוחד שלו, את הספירה שמאירה בו. שבעת השבועות של ספירת העמר הם תקופה חשובה של בנית האישיות שלנו מחדש והצמחתה בכל מידות הנפש לאור הקדושה. גם השנה יצאנו ממצרים בפסח, וגילינו עד כמה אנו עדין קטנים וחסרים ושבוים במיצרי העולם הזה. והנה, קבלנו מתנה. תקופה של התבוננות בכל כוחות הנפש, הכוונתם ודיוקם – על מנת שנהיה כלים רחבים יותר לאורות מרובים יותר, ושכינה תשרה בתוכנו . אם נהיה קשובים ונתפתח בהשראת החכמה האלקית הטמונה בכל ספירה, בע"ה נזכה להאיר כספירים, ולהיות כלים לקבלת תורה בפנימיות, בטהרת הלב ובשמחה בחג מתן תורה.

מה מספרת לנו ספירת הנצח?

בשבוע הזה אנו מתעצמים עם היכולת לפעול ולעשות בעולם ולממש באופן מעשי אמיתות נצחיות. כל אחד מאתנו הגיע לעולם הזה על מנת להנציח את הנצח, מתוך המסלול היחודי של חייו. כדי להצליח במשימה הקדושה הזאת אנו צריכים לנצח בכל החזיתות : לנצח את הספק שמכרסם מבפנים ולהתחזק באמונה ושמחה, ולנצח את הספקנות שבחוץ – ולהרבות בעשיית טוב. לעתים נראה כאילו העולם הזה מטיל ספק במציאות ה'. הרבה מאד תחומים עוד לא הגיעו לתיקונם, וטרם נודע כי יש ה' בקרבם. העבודה שלנו היא לאחוז בחזון האלקי של עולם מתוקן בחסד וברחמים, ולממש אותו במציאות, תוך כדי נצוח על כל הכוחות – ממש כמו מנצח בתזמורת. כל מה שנדרש ישנו פה בעולם, יושב וממתין למנצחים הטובים שיבואו ויפיקו מנגינות.

במילים אחרות, מן השמים מבקשים מאתנו לקחת אחריות ולדאוג לכך שיהיה פה טוב: שיהיה שלום בין הבריות, שהנזקקים באשר הם יקבלו את צרכיהם, שעם ישראל יהיה מחובר לתורה הקדושה וכיוב'.

כדי לנצח, ליזום ולעשות אנו צריכים שני דברים : חזון ובטחון. חזון הוא תמונה של אופק היונק מהנצח – מהמקום שבו כל הפרטים מקבלים את חיותם ביחס הנכון, ומרחב האפשרויות להפקת טוב הוא בלתי מוגבל. בטחון הוא הכח לפעול ולעשות מתוך ידיעה ודאית שהעולם הזה הוא עולמו של הקב"ה, והטוב האלקי טמון בו, וכל מה שנדרש הוא שאנו נאמת את הטוב הזה ונחשוף אותו לאויר העולם.

הבטחון ליצור ולחדש, ו"להעמיד על הרגליים" את מציאות הטוב האמיתי, מגיע מ"נצח ישראל לא ישקר". מנין נשאף את התעוזה לפעול ולעשות על אף כל המנגדים חסרי האמונה שקמים עלינו לכלותינו? – אך ורק מתוך החבור המוחלט עם הנצח, וההבנה הפנימית שיש רק עוגן אחד לבטוח בו, ושהוא יתן לנו את הכח לעשות חיל.

ולנו הנצחון?

סודה של עשיה נכונה שתתמיד לאורך זמן הוא היכולת לפעול מתוך נתינת מקום לה' לנצח עבורינו. דוד המלך מגלה לנו סוד זה בפרק ל"ז:

(ה) גּוֹל עַל ה' דַּרְכֶּךָ וּבְטַח עָלָיו וְהוּא יַעֲשֶׂה:  (ו) וְהוֹצִיא כָאוֹר צִדְקֶךָ וּמִשְׁפָּטֶךָ כַּצָּהֳרָיִם:

אם נראה במסכת חיינו את המגילה של הקב"ה, את הסיפור שלו, והדרך שלו להתגלות בעולם הזה, נוכל להשען עליו, ולהזמין אותו להופיע, והוא יעשה. התפקיד שלנו הוא לגולל הכל לפתחו – ולדעת שבסופו של דבר רק הוא המנצח.

מכאן, שאל לנו לחסום את הטוב האפשרי מתוך ראייה מצומצמת של מה שנגלה כרגע לעינינו, והפחדים שלנו מכשלונות או ממאמץ יתר. מי שבורא את העולם ומחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית יכול לנצח הכל ואין דבר העומד בפניו.

ניתן לסכם ולומר , הקב"ה כביכול מבקש מאתנו השבוע : נצחוני בני , נצחוני! – תזמינו אותי לנצח בשבילכם, תבטחו בי בני, שאני רוצה לתת לכם את נצחוני.

התגובות סגורות.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: